Norvég politológus: A Nyugat lassan kész beismerni a vereségét Ukrajnában
Glenn Diesen szerint vége a hosszú ideje tartó manipulációnak; a politikai és médiaelit kezd narratívát váltani, ahogy az ukrán proxyháború a végéhez közeledik.
A hétvége folyamán tovább folytatódtak a stratégiai jelentőségű ukrajnai célpontok elleni orosz támadások.
„Vlagyimir Putyin iráni látogatásával párhuzamosan egyre jobban felerősödtek az esetleges orosz drónvásárlásról szóló híresztelések. Ugyanis Moszkva immár hivatalos szinten is elismeri, hogy a korábban elhanyagolt drónfejlesztések hátrányai egyértelműen kiütköznek az ukrajnai háború során. Avagy mind a megmaradt ukrán légvédelem és technikai állomány leküzdésében, mind felderítés szempontjából fájóan hiányzik a megfelelő mennyiségű dróntechnika. A szintén szankciók által sújtott Irán pedig úgy tűnik partner lenne a pilótanélküli eszközök szállításában. Bár kérdés milyen árat fog kérni érte és mindennek milyen következményei lesznek a Közel-Kelet geopolitikájára, kiváltképp Izraelre. Viszont amennyiben az eszközök megérkeznek a harctérre, vélhetően nem csak egy HIMARS kilövésének lehetünk szemtanúi.
A hétvége folyamán tovább folytatódtak a stratégiai jelentőségű ukrajnai célpontok elleni orosz támadások. Többek közt több találat érte Odessza és Nyikolajev iparnegyedeit, de hétfőn a zatokai vasúti híd is ismét az orosz cirkáló rakéták célkeresztjébe került. Utóbbi esetében vélhetően a támadás célja az esetleges helyreállító munkálatok megakadályozása volt. Odessza térségében a lőszerraktárakat ért csapások során az orosz védelmi minisztérium közlése szerint egy újabb Harpoon hajó elleni rakétákat tároló épület semmisült meg, míg a Donyecki területen fekvő Konsztantyinovkában az ukrán idegenlégió egyik ideiglenes laktanyája.
Orosz becslések szerint a konsztantyinovkai támadás embervesztesége meghaladhatja a 250 főt, míg a technikai állomány 17 eszközzel csökkenhetett. Bár többen a július 17-e hajnalán, a görögországi Kavala településnél lezuhant szerb fegyverzetet szállító – de lajstrom szerint ukrán – An-12BK szállítógép katasztrófáját is az ukrajnai háborúval kapcsolják össze, az vélhetően inkább valamelyik közel-keleti konfliktusban lehetett érdekelt. Noha hivatalosan Banglades számára szállított a repülőgép 11,5 tonnányi kiképzési fegyverzetet, egyes információk szerint a végcél a délkelet-ázsiai ország helyett Jemen vagy Libanon lett volna.”
Nyitókép: MTI/AP/Az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata